O mnie

Nazywam się Bartosz Staszewski i wychowałem się w Lublinie. Jestem polskim aktywista LGBT i reżyserem filmów dokumentalnych. W 2017 roku wyprodukowałem głośny film Artykuł osiemnasty. Do tej pory to najważniejszy dokument opisujący polską walkę o równe prawa.

Byłem jednym z organizatorów Marszu Równości w Lublinie, który co roku był zakłócany przez huliganów. Jestem też członkiem stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza i fundatorów stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.

Uczestniczyłem w wielu wygranych procesach sądowych – z Polską Policją (nielegalne zatrzymanie po marszu równości w Kielcach za flagę z tęczowym orłem), które skończyło się wypłaconym zadośćuczynieniem. To także pozwy przeciwko politykom Prawa i Sprawiedliwości – radny Pitucha za porównania marszu równości, który orgniazowałem do pedofilii musiał zapłacić 5.000 zł a za podobne obrzydliwe oskarżenia ówczesny wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przez ugodę sądową zamieścił w internecie przeprosiny. Wśród innych spraw sądowych znajdzie się też pozew przeciwko Gazecie Polskiej i jej naklejkom “strefa wolna od LGBT” (w toku) a także trwające pozwy ze strony gmin o rzekome naruszenie ich dóbr moim projektem artystycznym, któremu dedykowana jest ta strona.
Za swoją pracę byłem wielokrotnie nagradzany – otrzymałem europejską nagrodę Tolerantia Award, NatWest LGBT+ Diamonds Polish Business Awards. W 2020 otrzymałem też tytuł “Lidera fundacji Baracka Obamy” i zostałem przyjęty na prestiżowy program liderski dla 30 kandydatów wybranych z Europy.

Bloomberg Businessweek umieścił mnie na swojej krótkiej liście „Ones to Watch” List, za skuteczność w działaniu, której dowodem było przemówienie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Lien na temat stref wolnych od LGBT.