Start typing and press
Enter to search

Samorządy ze „strefami wolnymi od LGBT” nie otrzymają środków z funduszy norweskich

Polskie gminy, które przyjęły uchwały o „strefach wolnych od ideologii LGBT”, nie dostaną pieniędzy z tzw. funduszy norweskich, poinformował norweski resort dyplomacji. Alokacja funduszy już wcześniej była przedmiotem sporu między Oslo a Warszawą.

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy, czyli tzw. fundusze norweskie i EOG, to fundusze, na które składają się trzy państwa nienależące do UE: Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia w zamian za możliwość uczestnictwa w EOG.

To bezzwrotna pomoc udzielana kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Polska jest największym beneficjentem środków pochodzących z tego źródła.

Głównym celem funduszy jest działanie na rzecz zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w EOG i wzmacnianie stosunków bilateralnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

O kwestię alokacji funduszy w kontekście przyjęcia przez niektóre gminy uchwał o tzw. „strefach wolnych od ideologii LGBT” zapytała szefową norweskiego MSZ Ine Marie Eriksen posłanka opozycyjnej Partii Pracy Anniken Huitfeldt, była minister w kilku resortach w rządzie Jensa Stoltenberga.

Zdaniem minister deklaracje „anty-LGBT” są sprzeczne z wartościami, na których opiera się europejska współpraca. Według niej uchwały te mogą także stanowić naruszenie  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Szefowa norweskiej dyplomacji zastrzegła jednak, że finansowanie nie zostanie odebrane gminom, które nie przyłączyły się oficjalnie do deklaracji o „strefach wolnych od ideologii LGBT”, ale należą do powiatów lub województw, które taką uchwałę przyjęły.

Wcześniej komisarz UE ds. równości Helena Dalli poinformowała, że Komisja Europejska odrzuciła wnioski sześciu polskich miast, które starały się o unijne środki w ramach programu „Partnerstwo Miast” („Town Twinning”), a zadeklarowały się jako strefy wolne od LGBT.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał decyzję KE za „akt bezprawia”, twierdząc, że polskie gminy są „szykanowane przez Komisję Europejską z przyczyn ideologicznych”. Zapowiedział również rządowe wsparcie dla gmin „skrzywdzonych przez komisarz Dalli”. Pomoc ze strony resortu sprawiedliwości otrzyma m.in. gmina Tuchów.